01 Sep

Okula başladığımız dönemden beri öğrenmeye çalıştığımız dilleri ilerleyen dönemlerde bir türlü geliştirmekte zorlandığımız bir gerçek var. Ne yaparsak yapalım konuşmak zorlanıyor, sürekli bocalıyoruz. Peki nasıl geliştirebiliriz yabancı dilimizi? Nasıl akıcı konuşabiliriz? Akıcı konuşabilmek için öncelikler o dilde düşünmeye başlamak gerekiyor. Bir dili öğrenmeye başlamanın en basit yolu da o dili konuşan çocuklarla iletişime geçmek. Çünkü çocuklar olabildiğince sade ve temiz konuşurlar.
Bir yerden başlayalım o halde.
1) Telefonunuzun dilini konuşmak istediğiniz yabancı dile çevirin.
Telefonunuzun dilini değiştirmek sizi ilk başta biraz zorlayabilir ama daha sonra bilmediğiniz kelimeleri öğrenmek zorunda kalacaksınız.
2) O dilin koşulduğu dizi/film izlemek
Dizi/filmlerde kullanılar kalıpları kolaylıkla kavrayabileceksiniz.
3) Müzik Dinlemek
O dilde dinlediğiniz müzikler size ilk başta anlamsız gelecektir. Ama basit müziklerden karmaşık müziklere doğru ilerledikçe daha iyi anlayacak ve hissetmeye başlayacaksınız.
4)Radyo Dinlemek
O dilin konuşulduğu radyolarda tartışma programlarını dinlemeniz o dilde kullanılan kalıpları kavrayabilmenize yardımcı olacaktır.
5)Yabancı sosyal medya hesaplarını takip etme
Yabancı sosyal medyaları takip etmek hem o ülkenin gündemi hakkında size yardımcı olur hem de kullanılar farklı kalıpları kavrayabilmenize yardımcı olacaktır.
6) Kelime haznenizi geliştirmek için dil kartları hazırlayın
isterdeniz kendiniz hazırlayabilir ya da satın alabilirsiniz. Gece yatmadan okuyacağınız 3-4 kart bile yeterli olacaktır.
7) O dilde dergi ve gazeteler alın
Gazete ve dergileri okumak ve tek tek analiz etme kelime haznenizi geliştirmenize yardımcı olacaktır.
8)uygulama mağazalarından dil geliştirici uygulamalar edinin.
9) Aklınızdan geçirdiğiniz bir şeyi o dile çevirmeye çalışın.
10) Yabancı arkadaş grupları edinin.
11) İlgi alanınıza ve seviyenize göre kitaplar okuyun.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *