30 Oct

Yolunuz eğitim, iş veya seyahat amaçlı İsveç’e düştüyse ve İsveç hakkında pek bir bilginiz yoksa bu yazıda sizin için biraz İsveç’i araştırdık.

1)Kış Ayları Soğuk ve Karanlıktır.

Kış aylarında bizim ülkeye göre çok daha soğuk olan İsveç, bunun yanı sıra karanlıktır.

2) İsveççe Bilmek İşinize yarayacaktır.

Nüfusunun neredeyse %80 i İngilizce bilmesi işinizi kolaylaştıracaktır ama iş ve gündelik hayata daha kolay adapte olabilmeniz için İsveççe öğrenmenizde fayda var. Farklı ülkelerden gelenler için ücretsiz İsveççe dil kursları vardır. Böylelikle İsveçlilerin sizinle kaynaşması ve kabullenmesi daha kolay olacaktır.

3) Dakiklik

İsveçliler dakiktirler ve diğer insanlardan da aynı şeyi beklerler. Biz pek dakik sayılmayız ama İsveçliler buna çok dikkat ederler.

4) En Yakın IKEA

Evinizin mobilya ihtiyaçlarını karşılamak için aradığınız herşeyi IKEA mağazalarında bulabilirsiniz. Bu mağazalar bizim ülkemize göre daha uygun fiyatlı mağazalardır. Özellikle öğrenciler tarafından tercih edilir.

5) Kahve Aşığıdırlar

İsveçlilerde Kahve tam anlamıyla bir tutkudur. Hatta bunu bir kültür haline getirmişlerdir. Bu kültüre “FIKA” derler. Fıka’yı İsveç’te sıkça duyabilirsiniz.

6) Sıraya Girin

Türkiye’de ve Güney Avrupa ülkelerinde insanların pek sıraya girme bilinci yoktur. Aynı durum İsveç için söz konusu değildir. Eğer bilet, banka, otobüs gibi kuyruklarda bekliyorsanız mutlaka sıraya girip sıranızı beklemek zorundasınız.

7) Tüplerde Yiyecek

İsveç’teki marketlerde reyonların tüplerde yiyeceklerle dolu olduğunu görünce şaşırmayın. Bizde sadece tüpte çikolatalar bulabilirsiniz ama İsveç’te peynirden soslara, havyardan hardala kadar bir çok yiyeceği bulabilirsiniz.

8) Ayakkabılarla Evde Gezemezsiniz

İzlediğiniz filmlerin aksine İsveç’li bir ailenin eveine ayakkabılarınızla girmeniz pek hoş karşılanmaz. Bizim kültürde de aynısı olduğundan bu konuda zorluk yaşamayacaksınız.

9) Her Saat Alkol Bulamazsınız

Tekel, devletin kontrolünde olduğundan özellikle akşam 6’dan sonra açık tekel bulamazsınız.

10) Sağlık ve Eğitim Ücretsiz

Eğitim ve sağlık İsveç, İsviçre, AB ve AEA ülke vatandaşlarına ücretsizdir.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *